Vizsgálat

Az alkalmassági vizsgálat menete:

- Komputeres látásvizsgálat. Ez ugyanolyan, mint a szemüvegkészítő üzletekben. Az ember lát egy tájképet és a számítógép megállapítja a dioptria értékét.

- Szemnyomás mérés. Itt is külön-külön vizsgálják a jobb és a bal szemet. 3-3 -szor levegővel belefújnak a szemekbe. Ez egy kicsit kellemetlen, de nem vészes.

- Hagyományos szemészeti (látótáblás) vizsgálat. Egyre kisebb számokat és betűket kell elolvasni. Különböző erőséggű lencséket próbálnak ki stb.
A közellátást is vizsgálják. Egyre kisebb betűkkel írt szöveget kell lapról elolvasni (mintha könyvet olvasnánk). Ezt Csapody-féle olvasótáblának nevezik.

- Fontos: lesz egy rész az alkalmassági vizsgálat egészének a vége felé, mikor megmutatják a lencsékkel és a látótáblával, hogy mi az a látásélesség, amit mindenképpen el fognak érni a műtéttel (erre adnak garanciát). Meg fogják azt is mutatni, hogy ennél jobb is lehet és ezt az esetek 95%-ában el is érik, de 5% csak az előbb említett "mindenképpen elérjük" értéket éri el. A "Tisztelt Páciensünk!" kezdetű tájékoztató anyagban, erre fel is hívják a figyelmünket, hogy "Csak akkor jelentkezzen a kezelésre, ha nem csak 100%-os eredményt tart elfogadhatónak, mert ez orvosi beavatkozás esetén soha nem garantálható."

- Könnytermelési képesség mérése. (Schirmer teszt.) Speciális szűrőpapírcsíkot, pontosabban annak egyik sarkát teszik be az alsó szemhéj alá. Ettől elkezd könnyezni a szem. Ez átnedvesíti a csíkot és milliméterben olvassák le az egységnyi idő alatt átnedvesedett szakasz hosszát. Kb. 10-20 másodpercig van benn a csík. Csak annyira kellemetlen, mintha egy szempilla ment volna a szemhéjunk alá.

- Másodlagos fénytörési hibák mérése hullámfront mérővel. Ez annyit tesz, hogy a szemünk nem teljesen gömb alakú, hanem apróbb felületi egyenetlenségek vannak rajta, mint a Földön is (hegyek, völgyek). Ezek is látási hibákat okoznak. A Sasszem kezelés ezeket is korrigálja. Ezért lehetséges, hogy sokszor az emberek jobban látnak a műtét következtében, mint előtte valaha. (Ezeket a hibákat semmilyen szemüveg vagy kontaktlencse nem tudja korrigálni.) Ennek vizsgálat úgy történik, hogy belenézünk egy műszerbe. Egy nagy színes kört látunk és benne egy sötét, vastag, hosszabb csíkot. A csík középpontosan elkezd körbe forogni. Ezt nem kell követnünk a szemünkkel! Ez a műszer a szaruhártya néhány méretét (például vastagságát) is megméri. Ezek mind fontosak az alkalmasság megállapításához. (Szaruhártya: a szemgolyó külső, elülső védőburkolata. Ez {a középső részen, ahol bemegy a fény a szemünkbe} 0,5-0,6 mm vastag. A lézer ennek csak 10-20%-át alakítja át {10-20% a vastagság tekintetében}. A szaruhártyán még van egy vékony hámsor. Ezt a PRK típusú műtétekkor (nekem is PRK-át csinálták) "ledörzsölik", de ez később visszanő (első hámsejt sor 2-3 nap alatt; a teljes hámréteg 3-4 hét alatt nő vissza. Ez olyan mint mikor ledörzsöljük bőrünk felszínét, visszanőnek a sejtek. A műtétet a szaruhártya nem regenerálódó rétegében végzik. Ha ott is visszanőne, akkor a műtét nem érne semmit. :)

- Réslámpás szemfenékvizsgálat. Lámpával bevilágítanak a szembe és különböző dolgokat néznek meg. Abszolút fájdalommentes. Érdekes, hogy a fény visszatükröződése miatt, az ember saját szemével látja a saját szemének ereit. Ehhez a vizsgálathoz szemcseppekkel kitágítják a pupillát. (A pupillát szembogárnak is nevezik. Egy kis fekete körnek látszik a szemünk közepén. Erős fénynél összeszűkül, kevésnél kitágul - több fényt enged be. Ez lényegében egy nyílás, a fényképezőgép elején is van egy ilyen szűkülő-táguló rész.) Gondolom a jobb belátás érdekében kell kitágítani illetve, hogy a bevilágítás hatására se szűküljön nagyon össze. A cseppeknek 1-3 napos hatásuk van. Nekem még a 3. napon is érzékeny volt a szemem egy kicsit a fényre. Igazából csak az első nap a rossz. Van akinek nem okozott gondot a fény. De ajánlom, hogy vigyen magával napszemüveget a vizsgálatra, de ha megoldható, akkor valaki vigye haza kocsival. Nekem 2002-ben (első vizsgálatomkor) és 2010-ben is nagyon zavarta a fény. Olvasni nem tud az ember ezután (aznap), szerintem jobb szabadnapot kivenni. Én például szemüvegben (-4,5 dioptriás volt) nem tudtam leolvasni a mobiltelefonomról az időt, szemüveg nélkül sikerült. 2002-ben megpróbáltam dolgozni, de nem ment.

Fontos, hogy se a vizsgálat előtt, se a műtét előtt bizonyos ideig ne hordjunk kemény, de lágy kontaktlencsét se. (Pontos időtartam az Optik-Med weboldalán.) Persze a smink és műszempilla is kerülendő!

Leletet adnak a vizsgálatról (a műtét utáni minden egyes kontrollról is). Egy hasznos szójegyzékkel is megajándékoznak - a szakszavak miatt. Ezt értékeltem. Nem úgy, mint a kórházi leletek esetén, hogy a páciens sok esetben egy kukkot sem ért belőle.

Az "orvosi értesítőben" (leletben) ez is szerepel: "A páciens a kezelésről, a kezelés után várható látásélességről felvilágosítást kapott. Kezelés után este, éjszaka káprázás, fényszóródás, éjszakai autóvezetésnél az autók fénye körül fényudvarlás átmenetileg előfordulhat."
Erre utólag külön rá is kérdeztem, hogy az "átmenetileg" itt mennyi időt takar. Elmondták, hogy a szemcseppek megemelik a szemnyomást és ennek hatására alakulnak ki ezek a jelenségek.  Mikor (6 hónap után) abbahagyjuk a csepegtetésüket, ezek megszünnek.
Alkalmassági vizsgálaton mért szemnyomásom: jobb szemen 15 mmHg(TA), bal szemen 14 mmHg(TA) volt. A kapott szójegyzékben ez áll a szemnyomásnál: "Névérték: 10-20 Hgmm". Tehát középértéken volt nekem.
Eddig a 9. napi és 1 havi kontrollon mértek szemnyomást, mindkét esetben (akkor) jobb szemen 11 mmHg(TA), bal szemen 12 mmHg(TA) volt.
Tehát csökkent a szemnyomásom, de voltak káprázások a sötétben (fényfoltok vibráltak a szemem előtt). Ezek csak egy-két percig tartottak a műtét utáni 4-5 napban egy-egy percre - azóta nem volt.